- Peruğun ömrü ne kadar çok kullandığınıza, nasıl baktığınıza göre değişir. Ne kadar çok ürün kullanır, fazla şekil verirseniz o kadar zarar görür. Ama istediğimiz şekli özgürce verebilmek için peruk tercih ettiğimiz düşünülürse, bizce değer!

- Krepe yöntemi saçı kabartmak için kullanıldığı gibi peruk için de kullanılabilir. Ama çok nazik olmalısınız. Peruğu taktıktan sonra kabartmak istediğiniz kısımlardan tutam tutam alınarak tarak veya fırçayla uçtan dibe doğru taranır. Sadece bıraktığınızda aşağı gelecek tarafları tararsanız kafanızın üzerinde kaotik bir görünüm olmadan volüm elde etmiş olursunuz.

- Peruğu ne kadar nemden uzak bir ortamda muhafaza ederseniz o kadar iyi. Nem emen ürünlerden kullanmak işe yarar. Perukları plastik poşet yerine bez torbaların içinde saklamak da iyi bir yöntemdir. Biz perukcosplay.com ve olsaolsa.com karargahında fazla nemden klima yardımıyla kurtulmaya çalışıyoruz ;)

- Wax, jöle, saç spreyi gibi gibi ürünlerle peruğa şekil verebilirsiniz. Özellikle ince telli ve çok uzun peruklarda hafif bir saç spreyi sıkmak kullanımı kolaylaştıracaktır. Düşük alkol oranı olan saç spreylerini tercih edin.

Özel olarak peruklar için üretilmiş ürünleri tercih ederseniz peruğun ömrü uzar.

Eğer cosplay falan için abartılı şekiller vermek niyetindeyseniz Schwarzkopf’un Got2B serisini tavsiye ederim. Fakat çok güçlü ürünler olduğu için peruğa biraz zarar verebilirler. (Ama şekerim Goku saçı yapacaksan da en ideal ürün budur.)